close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • CIEKAWE STRONY

 • Zachęcamy do zapoznania się z  anglojęzyczną wersją portalu internetowego Zapisy terroru (Chronicles of Terror) http://www.chroniclesofterror.pl/dlibra, przygotowaną przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, udostępniającego świadectwa ofiar dwóch totalitaryzmów okresu II wojny światowej – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Jest to pierwsza tego typu wirtualna platforma umożliwiająca zapoznanie się z relacjami świadków aktów przemocy dokonywanej na ludności cywilnej okupowanych ziem polskich.


  Na portalu opublikowano blisko 1000 relacji (ponad 700 w jęz. angielskim) opisujących życie codzienne w okupowanej Warszawie: egzekucje uliczne, łapanki, realia w warszawskim getcie, mordy na polskiej inteligencji i rzeź Woli w 1944 r. Wkrótce zostaną one poszerzone o relacje ofiar okupacji sowieckiej i zsyłek na Wschód w latach 1939–1941 oraz świadectwa Polaków, którzy opuścili Sowiety z Armią gen. W. Andersa. Zbiór świadectw poszerzany jest o prywatne zdjęcia, dokumenty, listy i wspomnienia oraz inne pamiątki.

  Jest to pierwsza tego typu inicjatywa pozwalająca na odkrywanie online ważnych wydarzeń politycznych przez pryzmat indywidualnych ludzkich tragedii. Narzędzie wspomoże proces budowania międzynarodowej wrażliwości na temat polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów w XX w.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: