close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • CIEKAWE PREZENTACJE

 • Zachęcamy do zapoznania się z broszurą dotyczącą konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji (WDD), której piąta edycja odbyła się w dniach 15-16 grudnia 2016 r. pod hasłem „Od przeszłości do przyszłości: wzmacnianie wartości demokracji”.

  Publikacja w ogólnym zarysie prezentuje ideę WDD oraz przebieg i wątki poruszone podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia. Zawiera również rekomendacje, przygotowane w oparciu o dyskusje. Wstęp do broszury został opatrzony wprowadzeniem Pana Ministra W. Waszczykowskiego, a wywiadów udzielili m.in. goście wysokiego szczebla 5. edycji WDD – Tawakkol Karman oraz Refat Czubarow.

   

  .............................................................................................................................................................................

  Cichociemni. The Silent and Unseen.

   

  Zachęcamy do zapoznania się z wystawą "Cichociemni. The Silent and Unseen" przygotowaną przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Sejm RP ogłosił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. Prezentacja przestawia epizod związany z wkładem Polski i Polaków w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej. Na szczególne podkreślenie zasługują fascynujące i dramatyczne zarazem losy 316 spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych, a później Armii Krajowej, których dzieje stanowią złotą kartę w historii Polski.

   

  ...........................................................................................................................................................................

   

  Libański epizod podczas operacji ewakuacji polskiego złota we wrześniu 1939 r.

   

  10 grudnia na warszawskich Powązkach Wojskowych pochowani zostali płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman - bohaterscy oficerowie, których szczątki po 77 latach powróciły z USA do Ojczyzny. W pogrzebie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych. Okolicznościowy list z tej okazji wystosował Prezydent RP Andrzej Duda.

  Obaj oficerowie we wrześniu 1939 r. - podczas niemieckiej agresji na Polskę - doprowadzili do ewakuacji rezerw Banku Polskiego z kraju ogarniętego wojną. Łącznie udało się uratować 75 ton złota, które wywieziono z Polski przez Rumunię, Turcję, Syrię i Liban do Francji. Ewakuacją polskiego złota kierował płk Ignacy Matuszewski - dyplomata, minister skarbu w rządach II RP (1929-31), piłsudczyk. W operacji tej czynny udział brał też mjr Henryk Floyar-Rajchman, minister przemysłu i handlu (1933-35), poseł na Sejm.

  Do Libanu złoto przetransportowano drogą lądową przez Turcję i Syrię. 23 września 1939 r. cały majątek przeładowano w Bejrucie na trzy statki francuskiej marynarki wojennej i wyprawiono do Tulonu. Operacja przerzucenia polskiego skarbu narodowego zakończyła się pełnym powodzeniem w dniu 5 października 1939 r. kiedy to we Francji przekazano go polskiemu rządowi na emigracji.

  W związku z uroczystościami pogrzebowymi Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wydrukowała okolicznościowy banknot beznominałowy. Wydany też został specjalny numer „Polski Zbrojnej” w oryginalnej winiecie z 1939 r.: http://www.pwpw.pl/binaries/content/assets/pwpwcms_pl/news-all/2016/12/jednodniowka-polska-zbrojna_pogrzeb-oficerow.pdf

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: