close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2014

 • 18 marca 2014

  Przez terytorium Libanu (i szerzej - rejon Lewantu) migrują łącznie 62 gatunki ptaków do Polski. Miesiącami nasilonej migracji do Europy są marzec i kwiecień. Powrotne przeloty do Afryki mają miejsce we wrześniu i październiku.

  Jednym z najlepiej znanych z nich jest Bocian Biały, który dla Polaków jest nie tylko jednym z wielu migrujących ptaków, lecz także postacią z legend, podań i baśni. Małe dzieci często dowiadują się, że przyniósł je bocian, czytają bajki i wierszyki, w których jest on główną postacią. Dorośli reperują miejsca na gniazda bocianów w pobliżu swoich domów w oczekiwaniu na przylot naszych ukochanych ptaków, wierząc, że przynoszą one szczęście i dostatek. Bocian biały jest bliski naszym sercom.

  Miłośnicy przyrody chronią obszary, na których bociany mogą zdobywać pokarm i badają te piękne ptaki. Chore bociany, które nie mogą odlecieć na czas do ciepłych krajów w Afryce znajdują liczne schronienia. Wielu weterynarzy w Polsce leczy je w razie potrzeby i wypuszcza z powrotem na wolność. Badacze interesują się także trasami przelotu tych ptaków i badają je dokładnie, zakładając im obrączki.

  Niestety, ostatnio co raz więcej gniazd pozostaje pustych na wiosnę – bociany nie dolatują już do Polski tak licznie jak niegdyś. Część z nich ginie gdyż są zabijane. Nie przez drapieżniki. Przez ludzi.

  Dlatego apelujemy do wszystkich miłośników natury, aby także tu, w Libanie, otaczać opieką Bociany Białe, będące częścią naszej wspólnej przyrody.

   

  Szczególnie dziękujemy za aktywną kampanię na rzecz Bocianów Białych polskim i libańskim organizacjom pozarządowym, takim jak TERRE Lebanon czy Grupie Ekologicznej oraz Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków (Kampania www.springalive.net)  . Zachęcamy także inne osoby, instytucje (np. szkoły) czy organizacje, aby przyłączały się do akcji informacyjno-edukacyjnej o Bocianie Białym.

   

  Zachęcamy do obejrzenia filmu o bacianie białym:

   

  Film o bocianie białym - zobacz

   

  Poniżej znajdują się materiały, które można pobrać i wykorzystać:

   

   ulotka- wersja polska - pobierz

   

   ulotka- wersja arabska - pobierz

   

   plakat - wersja arabska - pobierz

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: