close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AMBASADOR

 • Wojciech Stanisław Bożek urodził się 1 lutego 1961 roku w Gliwicach.

  Studiował handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (specjalizacja w dziedzinie krajów arabskich) oraz studiów podyplomowych służby zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (1987).

   

  Od 1986 r. związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

  Zawodowy dyplomata. Łącznie przepracował blisko 20 lat na placówkach w krajach arabskich oraz afrykańskich: w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Syrii, Libanie, Kuwejcie, Tanzanii, Libii.

  Jako stażysta odbył praktyki zawodowe w Ambasadach w Kairze i Trypolisie. W latach 1991-1993 pracował jako II sekretarz Ambasady RP w Abu Zabi (w tym jako jako charge d'affaires – organizator placówki). W latach 1993-1996 był kolejno II i I sekretarzem Ambasady RP w Damaszku (przez dwa lata kierował tą placówką jako charge d'affaires). W latach 1997-1998 był naczelnikiem Wydziału Afryki i Bliskiego Wschodu w departamencie terytorialnym.

  Od stycznia 2001 r. do lipca 2005 r. zajmował stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Kuwejcie (dodatkowo akredytowany na Bahrajnie).

  Po powrocie do kraju, w latach 2005-2007, piastował stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W tym też okresie uczestniczył jako koordynator w spotkaniach wyższych urzędników Procesu Barcelońskiego oraz zasiadał z ramienia Polski w Radzie Gubernatorów Euro-śródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. A. Lindh. Przez rok, od października 2007 r. do października 2008 r., pracował w Ambasadzie RP w Dar es Salaam jako kierownik Placówki (charge d'affaires en pied) oraz jej likwidator. Od 4 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. pełnił obowiązki ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Libii. Jego misja przypadła na okres rewolucyjnych przemian w tym kraju, co spowodowało konieczność czasowego zamknięcia Ambasady RP (od 3 marca 2011 r.) oraz ewakuacji. Kierował polską misją dyplomatyczną w powstańczej stolicy Libii - Benghazi. We wrześniu 2011 r. z powodzeniem doprowadził do przywrócenia funkcjonowania Ambasady RP w Trypolisie. Polska była jedną z pierwszych placówek dyplomatycznych, która wznowiła działalność w stolicy (w okresie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej).

   

  Od 2 września 2013 r. piastuje stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Libanie.

  Od 1 lipca 2009 r. posiada stopień dyplomatyczny ambasadora tytularnego.

  Wyróżniony odznaką honorową "Bene Merito" (2011 r.).

  Żonaty, 1 córka

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: